Havyar Nedir? Havyar Kaç Kalori? Nasıl Yapılır? Nasıl Yenilir? Havyarın Faydaları

Mersin balığı ve nevilerinin, tuzlanmış olarak tabii halde piya­saya sunulan veya dokularından temizlenip tuz ilâvesiyle ezilerek hazırlanan yumurtalarına Havyar denir. Havyarın rengi menşeine göre siyah veya kırmızı olur. Bazı tatlı su balıklarının, yumurtaları­nın haliyle veya siyah havyar hazırlanması esası üzerine veya hu­susi bir tarzda tuzlanmasıyle yapılmış sarı-turuncu renkli maddeye «Tarama» denir. Taramalara % 2 oranını geçmemek üzere küher- çile konulabilir. Taramalar, içine ekmek içi, zeytinyağı ve limon ila­vesi ile Hazırlanmış Tarama halinde de satılabilirler. Bu taramala­rın hazırlanması için kullanılacak bütün temel maddelerin ‘Gıda Tü­züğünde’ yazılı özelliklerde olması gerekir.

Yukarki maddelerde yazılı her türlü balık ürünlerinin korunması için, içlerine tuzdan başka bir madde ilâve etmek ve kıvam vermek için veya diğer maksatlarla başka bir madde koymak yasaktır. Bun­lardan tuzlu balıklara ve balık ezmelerine çeşni vermek için az mik­tarda zararsız bazı bitkisel maddeler ilâve edilebilir.

Balıkla üretilen her türlü besin maddesi özel vasıflarda olacak ve küflü, fena kokulu herhangibir surette bozulmuş veya acımış olmayacaktır.

Havyar Kaç Kalori – Besin Değerleri

Havyar 264,1 kcal kaloridir.

Besin Değerleri: Havyar

Porsiyon Miktarı: 100 g
Kalori (kcal) 264
Toplam yağ 18 g
Doymuş Yağ 4,1 g
Çoklu Doymamış Yağ 7 g
Tekli Doymamış Yağ 4,6 g
Kolesterol 588 mg
Sodyum 1.500 mg
Potasyum 181 mg
Karbonhidrat 4 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 0 g
Protein 25 g


YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler