✅Püf Noktalarıyla: Tavada Tavuk Kızartması Tarifi

Yağ çekmeyen, bekledikçe yumuşamayan tavuk kızartması için çok basit ve hepimizin evinde bulunan malzemeler var. Birincisi maden suyu yani soda. Soda hamur işlerinden kullanıldığı kadar tavuk kızartmalarına da bambaşka bir lezzet katıyor.

Özellikle de marinasyonda etleri yumuşatma özelliği bulunuyor ve kızartmalarda çıtır çıtır olmalarını da sağlıyor. Yağ çekmemesinin de sırrı hem soda kullanmak hem de mısır unu. Mısır unu üzerinde şahane bir kaplama oluyor ve yiyenleri kendine hayran bırakıyor. Karşınızda soslara banmaya doyamayacağınız nefis mi nefis tavuk kızartması tarifi!

kaderkader

Tavuk Pişirmenin Püf Noktaları

  • Tavuğu tavaya koyduğunuzda ağzı kapalı ve altı kısık bir şekilde ilk önce suyunu bırakıp çekmesini bekleyin tadı daha lezzetli oluyor ?.
  • Tavuğun Daha Lezzetli Olması İçin: Lezzetli tavuk, tavuk, marine ederken her türlü taze otlar, hardal, taze soğan, yumurta sarısı çeşitli narenciye kabuğu veya suyu kullanılabilir.
  • Tavuk Eti İyi Pişmiş Olmalı: Tavuk yemekleri hazırlarken, hangi çeşit olursa olsun tavuğun mutlaka iyi pişmesi gerekir. Et yemeklerinde olduğu gibi ‘az pişmiş’, ‘orta pişmiş’ gibi öneriler olmaz çünkü tavuğun içinde bulunan çeşitli bakteriler ancak iyi pişme metoduyla yok olur.
  • Tavuğun Bozulmaması İçin: Tavuk zehir olmasın! Tavuk yemeğinden zehirlenmek istemiyorsanız, oda sıcaklığında 2 saatten fazla bekletmeyin. Bir yemeğin kabusa dönmesini de engel olmuş olursunuz.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 1 sa
Pişirme Süresi 1 sa
Toplam Süre 2 sa
Porsiyon 2
Kalori 214 kcal

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • Tavuğu baharatlayıp bir tavaya yağ eklemeden koyalım.
  • Altı kısık bir şekilde azını kapatalım. Suyunu salsın ve çekmesini bekleyin.
  • Daha sonra sıvı yağ ekleyip iyice nar gibi kızarmasını bekleyin. Bu nefis ve kolay bir şekilde yapılan tavuk kızartma tarifimi deneyip yiyeceklere şimdiden afiyet olsun. ?

KALORİ ve BESİN DEĞERLERİ

Kalori: 214kcal

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler