Tuz Nedir? Tuz Kaç Kalori? Nasıl Yapılır? Türleri/Çeşitleri Nelerdir?

Tuzun yenillebilecek ve içilecek besin maddelerine konulan iri granüi veya kristalize şekline Mutfak Tuzu: gayet ince toz edilmiş şekline Sofra Tuzu denir.

Mutfak tuzunun nem miktarı %2 den fazla olmamalı, 140 derecede kurutulduğunda en az % 99 sodyum klorür içermeli; suda erimeyen madde miktarı en çok % 0.5 den ve bunun % 10 luk hid- roklorik asitte erimeyen miktarı % 0.09 dan fazla olmayacaktır.
Sofra tuzları üç çeşide ayrılabilmektedir: Sade sofra tuzu, mutfak tuzunun gayet ince toz haline getiril­miş şeklidir.

Sade sofra tuzu mutfak tuzu niteliğinde olacaktır.

Rafine sofra tuzu, tuzun, rafine edilmiş şeklidir. Rafine sofra tuzunun içerisine kurutucu maddeler (magnezyum karbonat, mag­nezyum oksit, kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat) ilave edilebilir.

Tuz Kaç Kaloridir? (besin değerleri)

Tuz 0 kaloridir. Diğer besin değerleri aşağıda listelenmiştir.

Porsiyon Miktarı: 100 g100 g
Kalori (kcal) 0
Toplam yağ 0 g
Doymuş Yağ 0 g
Çoklu Doymamış Yağ 0 g
Tekli Doymamış Yağ 0 g
Kolesterol 0 mg
Sodyum 38.758 mg
Potasyum 8 mg
Karbonhidrat 0 g
Diyet Lifi 0 g
Şeker 0 g
Protein 0 g
A Vitamini0 IUC Vitamini0 mg
Kalsiyum24 mgDemir0,3 mg
D Vitamini0 IUB6 Vitamini0 mg
Kobalamin0 µgMagnezyum1 mg

Kurutucu madde ilâve edilmeyen halde tuz içinde nem en çok % 0.5 olmalı; 140 derecede kurutulduğunda sodyum klorür miktarı %99 dan az olmamalı, suda erimeyen madde miktarı % 0.1 den ve % 10 luk hidroklorik asitte erimeyen miktarı % 0.02 den fazla ol­mamalıdır. İçerisine kurutucu maddeler (magnezyum karbonat, magnezyum oksit, kalsiyum fosfat, kalsiyum karbonat) ilâve edilen halinde; nem en çok % 0.5 olacak, 140 derecede kurutulduğunda sodyum klorür miktarı %97 den aşağı ve kurutucu maddeler miktarı %2 den, suda erimeyen madde miktarı %0.1 den ve %10 luk hidrok­lorik asitteki erimeyen miktarı ?^0.02 den fazla olmayacaktır.

Rafine sofra tuzlarının 22 meçlik elekten % 95 i ve 44 meçiik elekten de % 10 u geçebilen parçacık büyüklüğünde olmalıdır.

Suni sofra tuzları, «artificiel tuzlar» adı ile de bilinir. Literatürde ilaç olarak değerlendirilir. iyotlu sofra tuzlarına yukarıda belirtilen miktardan fazla potas­yum iyodür katılması Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığının iznine bağlıdır.

İyotlu sofra tuzuna, %0.1 den fazla olmamak şartiyle sodyum karbonat ve % 0.01 den fazla olmamak şartiyle sodyum thiosülfat konabilir.

İyotlu sofra tuzu konserve üretiminde kullanılamaz.

Tuzlara İlave Edilen Yardımcı Maddeler:

Topaklanmayı Önleyici olarak; kalsiyum karbonat, magnezyum karbonat, tri-kalsiyum fosfat ve sodyum alüminyum silikat ile ayrı­ca yukarıda sayılan nem tutucu maddeler ilave edilebilir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler