Fellah Köftesi Tarifi

Bulgurlu yemek çeşitlerinin çok zengin olduğu Malatya mutfağının bu eşsiz köfte tarifini tüm püf noktası ve kolay yapılışını anlatacağım. Sıkma Köfte Kaç Kalori: Bir porsiyon sıkma köfte yaklaşık 270 kcal’dir. Malatya mutfağı: Hıdırellez‘de “hızır kömbesi“, “sehen kesmesi” gibi yiyecekler yapılır ve en az yedi komşuya dağıtılır. Özel günlerde çok çeşitli yemekler yapılır ve bunların her biri bir olayı simgeler. Örneğin doğum yapmış bir kadın ziyarete gidildiğinde “buymak” adı verilen bir yemek ikram edilir. Malatya mutfağının başlıca özelliklerinden biri bulgur ağırlıklı olmasıdır. Ekmek çeşitleri de yöre mutfağında önemli yer tutar. Tandır ekmeğiyufka ekmekkınalı ekmekekşili ekmektutmaçsac yüzü gibi pek çok ekmek çeşidi vardır. Bir başka çeşidi bol yemek, ana malzemesi bulgur olan köftelerdir.

YesimcakirYesimcakir
Yöresel yemek sevenlere Malatya mutfağının nefis sıkma köfte tarifini anlatacağım. Soslu yemek severlerin vazgeçilmezi.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 20 dk
Pişirme Süresi 20 dk
Toplam Süre 40 dk
Porsiyon 4 kişilik

Malzemeler
  

Sosu için:

Nasıl yapılır
 

  • Bir kaba bulgurumuzu alalım ve üzerine 1.5 su bardağı suyumuzu koyalım. Bulgurumuz şiştikten sonra kalan malzemelerimizi ekleyelim ve yoğuralım.
  • Yoğurma işlemi bittikten sonra köftemize şeklini verelim ve kaynattığımız suyumuzun içine atalım.
  • Köfteler suyun üzerine çıkmaya başladıysa pişmiş demektir. Köftelerimiz pişerken sosumuzu hazırlayabilirsiniz.
  • Köftelerimiz piştikten sonra sosumuzun üzerine köftelerimizi alalım ve karıştıralım. Tarifimiz hazır. İstediğiniz gibi servis edebilirsiniz.
  • Ben yoğurtlu bir mezeyle tercih ettim. Afiyet olsun.

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler