Bakliyatlar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Son yıllarda işlenmiş gıdaların piyasadaki payının artmasının yol açtığı rahatsızlık, hayvan hakları adına duyulan etik kaygılar ve endüstriyel ortamda yetiştirilen hayvanlardan elde edilen ürünlerin ne kadar . sağlıklı olduğuna yönelik şüpheler, bakliyatları beslenme rejimlerinde popüler hale getirdi.

Bakliyatların en önemli özelliği lif yönünden zengin olmalarıdır. Bu özelliği ile mide boşalmasını geciktirir ve daha uzun süre tok kalmanızı sağlar, kilo vermenize yardımcı olurlar, içerdiği posa, bağırsak duvarını kanser yapıcı öğelerden korur, örneğin kolon kanserini önleyici etkisi olduğu ispatlanmıştır. İyi bir protein kaynağıdır.

Yemeğini yapmasanız bile bakliyatları salatalarınızda kullanabilirsiniz. Bu konuda bir örnek olması için “Bakliyat salatası” tarifi hazırladık. Her zaman mercimek yemeği yemekten sıkılmış olabilirsiniz. Hint usulü “Dhal” tarifiyle yıllardır yediğiniz mercimek yemeğinin baharatlarla nasıl farklılaşabileceğini göstermek istedik. Nohudu un haline getirip (marketlerde hazır un halinde de satılıyor) “Nohut Tabanlı Pizza” yapabilirsiniz. Kalori anlamında aralarında çok fark olmayabilir ama bu şekilde işlenmiş un yerine proteini yüksek lifli bakliyat kullanmış olursunuz, çünkü “1 kalori sadece 1 kalori değildir” (o kaloriyi hangi besin vasıtasıyla aldığınız çok daha önemlidir). Bakliyatlar artık tatlılarda bile kullanılıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler