Elmalı Keçi Peynirli Fit Poğaça Tarifi

Alichef'sAlichef’s
Yeni arayışlar içerisindeyken, bir elimde telefon yanı başımda bilgisayar, not defterim, kalem, kupamda kahvem derken fleksitaryen beslenme biçimi hakkında makaleler, kitaplar okurken, pozitif enerji, bünye derken kendimi diyetisyen Merve Demirel ile buluyorum. Sektöre dair konuşmaya başlıyoruz, farklı bir şeyler peşindeyiz, ben yazıyorum, o konuşuyor, not alıyorum, aklımda çakıyor fikirler kendisine aktarıyorum. Müsait zamanlarda dalıyor mutfağa üretiyor, tadıyor, bakıyoruz, olmadı eleyip tekrar deniyoruz, fotoğraflar çekiyoruz…
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 15 dk
Pişirme Süresi 20 dk
Toplam Süre 35 dk

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • Elmaların kabuklarını soyarak işe başlayın, çekirdeklerini bıçak yardımıyla çıkartın, mutfaktaki en büyük yardımcınız rende ile elmalarını rendeleyin.
  • Elinizin yardımıyla sularını iyice sıkın. Hamur kabınızın içerisine yumurtalardan birini ayırarak diğer malzemeleri ekleyerek karıştırıp hamurunuzu elde edip yoğurun.
  • Şeklini verin.
  • Diğer kalan yumurtanın sarısını şekil verdiğiniz poğaçaların üzerine sürün.
  • Susam veya çörek otu serpiştirerek, 160 derecelik fırında üstü kızarıncaya dek pişirin. (karbonat limon suyu ile birlikte köpürtülerek tarife eklenmeli)
Elmalı Keçi Peynirli Fit Poğaça Tarifi

YANINA NE GİDER

Çay, Americano, Espresso

Faydaları, Neye İYİ GELİR

Elmada C, A, K, B6 ve E vitaminleri bulunur.

C vitamini besinler yoluyla sağlanmalıdır.

Yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur, sinir sisteminin düzgün çalışması ve bağışıklık savunması için gereklidir, demir emilimini artırır.

İçerisinde bulunan polifenoller sayesinde antioksidan özelliklere sahiptir.

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Alichef's
Alichef's
Ali Can Kahyaoğlu. Aile ve Arkadaşlarım Ali diye hitap ederler bana. 1991 Sakarya Doğumluyum. 4 yılı aşkın bir süredir Antalya’nın en sakin, en güzel, mavi ile bir arada olan Kekova Üçağız bölgesinde yaşıyorum. Gastronomi sektöründe yer almaktayım. Çocukluğumun yazlarının geçtiği, hayalini kurduğum yerde 2018 yılında Boynuz Ağacı adını verdiğim butik kafemi açtım. Onun dışında kariyerime çeşitli bilgiler katmak amacıyla İstanbul’da çeşitli eğitimlere katılıyorum, bir yandan da yazılar yazıyorum. İlk kitabımı Okan Üniversitesinde Gastronomi Anabilim dalında yüksek lisans yaparken kendi memleketimin topraklarından bir şeyler yapmak istediğimden “Sakarya Yemek Kültürünün İncelenmesi ve Yemek Tariflerinin Tespiti Üzerine Araştırma” isimli tez çalışmamı Gece Kitaplığı yayınevi ışığında çıkarmış bulundum. 2014’te Chef’s Culinary Academy’de profesyonel aşçılık eğitimi aldığım zamanlarda aklımda yer edinen keçiboynuzu hakkında bu yıl içerisinde Gece Kitaplığı ile beraber Türk Mutfağında Keçiboynuzundan Üretilen Gıdalar isimli kitabımı siz okur severler için yayınladım.

Benzer Tarifler