Ev Yapımı Kaymak Tarifi | Püf Noktaları Nelerdir?

celik-taki-celik-kolye-celik-kupe-celik-bileklik-celik-yuzuk-celik-bilezik

Bu tarifimde sizlere evde 5 kg sütten bol miktarda kaymağı nasıl yaparsınız onu anlatacağım.

Aysun ÖncüAysun Öncü
Sütteki kaymak oranı mevsimsel olarak, aldığınız kişinin güvenilir olması, sütün yağını almadan direkt olarak size temin etmesi gibi durumlarda değişkenlik gösterebiliyor. Ama eğer güvendiğiniz bir yerden alırsanız 5 kg sütten 300-500 Gr arası kaymak elde etmeniz mümkün. Bunun için gerekenleri tarifimde tüm ayrıntıları ile anlattım.
Sizler de bu yöntemleri uygulayarak bol miktarda kaymak elde edebilir, kahvaltılarınızda mis gibi kendi kaynağınız tüketebilirsiniz. Ben biriktirdiğim kaymakları derin dondurucuda saklayıp belli bir miktara gelince tereyağı yapıyorum. Kaymaklarınızı değerlendirmek için buda bir seçenek… Tereyağı yapımını daha önce profilimde paylaşmıştım. Aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. https://1001yemektarifi.com/evde-sut-kaymagindan-tereyagi-nasil-yapilir/
Mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Kolay bir şekilde herkes yapabilir.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 30 dk
Pişirme Süresi 15 dk
Toplam Süre 45 dk
Porsiyon 350 gr

Malzemeler
  

Şefin Püf Noktaları

  • Havalandırma işlemi önemli. Çünkü sütünüzün nemini alarak bir nebze daha yoğun olmasını sağlıyor ve de bu sütle mayaladığımız yoğurt ve kaymaklar da daha sert ve kıvamlı oluyor böylece.

Nasıl yapılır
 

  • Öncelikle sütümüzü ocağa alıp kaynamasını bekliyoruz.
  • Sütümüz kaynamaya başladıktan sonra havalandıra havalandıra yani tencerenin dibinden doğru bir kepçe süt alıp yukarıdan sütü yavaş yavaş tencereye dökerek ve bu işlemi ara ara aynı şekilde tekrarlayarak 15 dakika daha, kısık ateşte kaynatıyoruz.
  • Kaynayan ve üstünde kaymak biriken sütümüzü hiç sallamadan sabit bir yere bırakıyoruz.
  • Sütümüz iyice soğuyunca kaymağını almıyoruz ve kaymağın daha kalın birikmesi için tencerenin kapağını kapatmadan direkt buzdolabına kaldırıyoruz.
  • Buzdolabında bir gece bekletiyoruz.
  • Ertesi gün yine hiç sallamadan sabit bir yere koyuyoruz ve bıçak yardımıyla kaymakları tencerenin kenarlarından dikkatlice kaldırıyoruz ki kevgirle rahatça alabilelim.
  • Kaymağı bir kaba aldıktan sonra fazla süt varsa dilerseniz süzebilirsiniz.
  • Eğer kalan sütle yoğurt mayalarsanız beklemiş sütle yoğurt da çok güzel oluyor. Kaymaklı yoğurt sevmezseniz, sütünüzü yoğurt için belli bir sıcaklığa getirince, üst kısımda bir katman daha kaymak oluyor ; bunu da kevgir yardımıyla alıp kaymağınıza ekleyebilirsiniz.
  • Bu püf noktalarına uyarsanız ve sütünüz de gerçekten kaliteli ise bol miktarda kaymak elde etmemeniz için hiçbir sebep yok. Deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.
süt kaymağı tarifi

Faydaları, Neye İYİ GELİR

Mide ve sindirim sistemini düzenleyici bir gıda olan süt kaymağı, bal ile karıştırılıp tüketildiğinde gıdaların hazmedilmesine katkı sağlamaktadır. Vücuda zararlı bakteriler ile savaşan kaymak, düzenli tüketildiğinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Kaymak ürünleri, güçlü bir balgam söktürücüdür.

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler