Kozalak Reçeli Tarifi – Kozalak Şurubu Yasıl Yapılır

ikiz annesinin günlüğüikiz annesinin günlüğü
Faydaları saymakla bitmeyen bu reçelimizin pek çok faydası var. Kozalak reçeli neye iyi gelirderseniz, bağışıklık sistemini güçlendirir, akciğerleri temizler, bronşite iyi gelir, öksürük, boğaz ağrıları ve nefes darlığı gibi sağlık sorunlarında etkilidir. Tarifimi uyguladığınızda sonucu buradan veya instagram hesabımdan benimle paylaşırsanız ayrıca sevinirim.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 10 sa
Toplam Süre 10 sa
Porsiyon 1 kavanoz

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • Reçelimizin yapımı için miktar vermiyorum siz ne kadar yapmak isterseniz ona göre tarifi düzenleyebilirsiniz 🙂 Öncelikle kozalaklarımızı iyice yıkayalım daha sonra suda olabildiğince bekletelim ben bir gece beklettim bu arada olabildiğince suyunu değiştirip yıkadım.
  • Sabah kozalakları tekrar yıkayıp sonrasında bir çekiç yardımıyla ikiye böldüm kozalakları bölmeseniz de olur ama bölmeniz daha rahat özünün çıkmasını sağlayacaktır.
  • Kozalakları tenceremize alıp üzerini geçecek kadar su ekleyelim ve kaynamaya bırakalım bu sırada kaynamakta olan kozalakların üzerinde köpükler oluşacaktır lütfen sürekli alalım köpükleri bir tahta kaşık yardımı ile
  • Kaynama süresi vermiyorum kozalaklarınızın sertlik durumuna göre iyice yumuşayana kadar kaynatalım. Rengi iyice oluşunca bir bardağa biraz su alıp rengini kontrol edelim çünkü tencerede rengi pek anlaşılmıyor. Rengi dönmeye başlayınca ve iyice yumuşayınca kozalaklarımızı ocaktan alıp süzgeç yardımı ile süzüyoruz.
  • Daha sonrasında süzgecin üzerine bir bez koyup tekrardan süzüyoruz iyice berrak olması ve hiçbir tortu kalmaması için.
  • Süzmüş olduğumuz kozalak suyumuzu bardakla ölçelim ve ocağa alıp kaynamaya bırakalım 10 dakika kaynayınca kaç barkada kozalak suyunuz varsa ona göre aynı miktarda ( benim 12 su bardağı kozalak suyum çıkmıştı 12 su bardağı şeker ekledim ).
  • Şeker ilave edip 30 dakika daha kaynatalım ve bir miktar reçelimizi bir kaseye alıp biraz soğuyunca akışkanlığına bakalım yeterli kıvama geldiğinde limon suyumuzu ilave edelim. ( ben iki limon suyunu ekledim ) 5 dakika daha kaynatıp ocaktan alalım.
  • Hazır olan reçelimizi kavanozlarımıza ekleyelim kavanozun üzerinde oluşan köpükleri alalım ve kapakları kapatıp ters çevirelim. Reçelimizi karanlık ve serin bir yerde veya mümkünse buzdolabında muhafaza ediniz.

Video

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

ikiz annesinin günlüğü
ikiz annesinin günlüğühttps://www.youtube.com/channel/UC3GakRo2kNPRHmVjbLURYtQ
Fulya ve Funda adında ikiz kızları olan bir anneyim. hem çocuk yaparım hem de kariyer deyip daldım yemek işlerine 🙂 çünkü yemek benden sorulur... Nefisyemektarifleri sitesinden kurtulup artık para kazanmaya başladığım için çok mutluyum.

Benzer Tarifler