Krem Şanti Pudingli Çilek Tatlısı

mert_dismert_dis
Özel gün ve davetlerinizin menülerinde rahatlıkla kullanabileceğiniz yapımı kolay bir krem şantili çilekli puding tarifi hazırladım sizlere. Tarife geçmeden önce bu tarifimin benim için çok özel olan hikayesinden bahsetmek istiyorum. Babam yıllar önce aşçılık yaptığı zaman yıl 1960. Babam çalıştığı ve şeflik yaptığı yıllar patronu bir kasa çilek getirmiş ve yardımcılarının isteği ile bir tatlı yapmak istemiş. Babam ise “krem şantili” adı vererek çilek tatlısını çıkarmış. O zamanlar fazla kamera ve internet olmadığı için hiç bir yerde yayınlanmamış.1970’li yıllarda ise krem şantili çilek tatlısı popüler haline gelerek yayılmış. Ben bu tarifi yaşatarak omuzumda güzel ve şerefli bir onur olarak yaşatacağım. 1970’de babamın tatlısı ödüllü bir tatlı olmuş. Ben de bu serüveni en iyi bir derecede yaşatacağıma inanıyorum. Babamın ve ailemin onur duyacağı bir şef olacağıma inanıyorum. Ben de babamın iznini alarak böyle bir tarife puding ekleyip bu sunumu ortaya çıkardım. Bu tatlıyı ve bu özel bir anıyı yaşatmak benim için gerçekten çok onur verici ve babamı ve ailemi de gururlandırıcı bir tarif olacaktır.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 20 dk
Pişirme Süresi 10 dk
Toplam Süre 30 dk
Porsiyon 4
Kalori 100 kcal

Malzemeler
  

Şefin Püf Noktaları

Püf Noktaları

  • Dolapta krem şanti ile puding i çok bekletirseniz donuk olur.
  • Onu pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar mikser yardımıyla çırpalım. İstediğimiz gibi olacaktır ama tam zamanında almak daha iyi.

Nasıl yapılır
 

  • 1 paket krem şanti ile yarım su bardağı süt koyup mikser yardımıyla çırpıyoruz. Tencereyi hafifçe ters çevirdiğinde dökülmeyecek ve akmayacak şekilde olmalı.
  • 1 paket puding i 3 su bardağı süt koyup karıştırıp ocağa alıyoruz. Orta ateşte kaynayana kadar karıştırıp kaynayınca yarım yemek kaşığı tereyağı ilave edip kaynatmaya 5 dakika kadar devam ediyoruz.
  • Krem şantiyi tatlı kasesinin alt tabanında olacak şekilde koyun. Üstüne dilimlenmiş çilek ve üstüne puding koyun. Süslemek için 3 adet çilek koyun. Yanlarına çilek yaprağı ile birlikte sunum yapalım. AFİYET OLSUN

KALORİ ve BESİN DEĞERLERİ

Porsiyon: 100gKalori: 100kcal

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

mert_dis
mert_dis
CHEF ⭐ 🏅 🏆 🇹🇷 🔪Gedik üniversitesi gastronomi uzmanlığı Execütive chef / aşçılık usta öğretici

Benzer Tarifler