Mayalı Fransız Pastası Tarifi (Florentin)

canan gonulcanan gonul
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 50 dk
Pişirme Süresi 30 dk
Toplam Süre 1 sa 20 dk

Malzemeler
  

Pasta Hamuru İçin

Üzeri İçin

Krema İçin

Nasıl yapılır
 

  • Tencerede ılık süt içinde maya ile 1 çay kaşığı şeker eritilir. 10 dakika mayalanması beklenir. Margarin, yumurta, kalan şeker, tuz ve limon kabuğu rendesi konur.
  • Elenmiş un ile yumuşak bir hamur yapılır. İyice yoğrularak özleştirilir. Üzeri örtülerek ılık bir yerde iki misli kabarıncaya kadar mayalandırılır.
  • 20-25 cm çapında bir kalıp veya tepsi yumuşak margarinle yağlanır. Hamur tekrar yoğrulup kalıbın içine kenarları biraz daha kaim olarak yerleştirilir. Üzerine fındık karışımı yayılıp üzeri örtülür ve 30-35 dakika daha ılık bir yerde mayalandırılır.
  • Küçük bir kapta şeker ile süt kaynatılıp ateşten alınır. İçine margarin, bal ve fındık konup karıştırılır.
  • Mayalanması tamamlanan hamur orta hararetli fırında 30-35 dakika pişirilir. Fırından alındıktan ve soğuduktan sonra enine iki parçaya kesilir. Alt parçaya krema sürülüp diğeri üzerine kapatılır. Buzdolabında bir süre saklandıktan sonra servis yapılır.
  • Tencereye yumurta, şeker, un konup 1-2 kaşık sütle ezilir. Kaynar iki bardak süt ilavesiyle karıştırarak pişirilir. Kaynayıp koyulaşınca ateşten alınır. Ara sıra karıştırılarak soğutulur. Margarin ve vanilya katılıp 2-3 dakika çırpılır.

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler