Nefis Patatesli Börek Tarifi: Hazır Yufkadan Patatesli Börek Nasıl Yapılır (kaç kalori)

canan gonulcanan gonul
Şimdi sizlere parmakları yedirten nefis bir patatesli börek tarifiyle karşınızdayım. Bu patatesli böreğimizin yapımında hazır yufka kullanacağımız için çok kolay ve pratik bir tarif olacağını söylemek isterim. Patetesli börek sevenlerin bir numaralı favori tarifi olacağından eminim. Hadi bu çok lezzetli ve yapımı bir çok kolay olan börek tarifine başlayalım. Püf noktası veya not: Üzerine sürmek için ayırdığınız yumurta sarısı ve sıvı yağ karışımım da ağzı kapalı bir kapta buzlukta saklayabilirsiniz.Patatesli börek kaç kalori diye soran saygıdeğer takipçilerime cevap verim buradan; 100 gramlık bir porsiyonu 265 kcal kaloridir.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 30 dk
Pişirme Süresi 30 dk
Toplam Süre 1 sa

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • Patates haşlanır. Soyulup rendelenir. Sıvı yağ, peynir, yumurta, süt, tuz, karabiber konup iyice karıştırılır. Uç kısma ayrılır.
  • Bir yufka bütün olarak serilir. Bu karışımın üçte biri yufkaya sürülür. Diğer yufkaların da aralarına sürülerek üç yufka üst üste konur. (En üste de sürülür.)
  • Yufkalar önce dörde, sonra her parça tekrar dört parçaya kesilip 16 parça elde edilir.
  • Parçalar geniş kenardan başlayarak biraz gevşek olarak sarılır.
  • Hemen pişirilecekse tepsiye dizilir. Üzerine 1 çorba kaşığı sıvı yağ ile karıştırılmış yumurta sarısı sürülür, çörekotu serpilir. Fırında pişirilir.
  • Hemen pişirilmeyecekse üzeri kapalı olarak buzlukta tutulur. Pişirileceği zaman, üzerine yumurta sarısı, sıvı yağ karışımı sürülerek çörekotu serpilir ve fırına verilir.

KALORİ ve BESİN DEĞERLERİ

Kalori: 264kcal

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler