Orijinal Kuymak Tarifi: Mıhlama Nasıl Yapılır? (ev yapımı)

celik-taki-celik-kolye-celik-kupe-celik-bileklik-celik-yuzuk-celik-bilezik

İşte geldik karadeniz mutfağının gözde yemeklerinden birine; nefis kuymak tarifi (muhlama). Trabzon peyniri veya bir diğer adıyla kolot peyniri veya diğer adıyla imansız peynir ile çok lezzetli olan bir yöresel lezzet. Herkes kuymak hangi yörenin, mıhlama hangi ilimizin yemeği diye sorular soruyor ama tüm karadenize farklı yapılış biçimleriyle dağılmış bir yemeğimizdir. Kuymak  ve mıhlama arasıda ne fark var derseniz; Örneğin Trabzonlular ile Rizeliler arasında şöyle bir fark fardır; birileri peyniri fazla kullanarak yapar ve adına mıhlama der. Bir diğeri de yağın oranını fazla kullanır ve adına başka bir şey der. Aslında mıhlama ile kuymak arasında sadece böyle bir fark vardır. Ayrıca kuymak (mıhlama) kaç kalori veya mıhlama besin değeri nedir diye merak eden ziyaretçilerimiz için söyleyelim; 100 g porsiyonlu kuymak 407 kcal kaloridir. Diğer tüm besin değerlerini aşağıda listeledik gerek duyanlar inceleyebilir.

BilgenBilgen
Mıhlama-Muhlama-kuymak, Doğu Karadeniz bölgesinde mısır unu, tereyağ ve peynir ile yapılan bir yemektir. Mıhlama İçin Beslenme Önerisi: Kullanılan tereyağ miktarı fazladır bu nedenle yağ kısıtlaması olan ve kilo kontrolü sağlamak isteyen bireyler için uygun değildir.
  • Kuymak-Mıhlama Kaç Kalori: Diyet yapan veya kilo kontrolü yapan ziyaretçilerimiz, kuymak (mıhlama) kaç kalori veya mıhlama besin değeri nedir diye merak eden ziyaretçilerimiz için söyleyelim; 100 g porsiyonlu kuymak 407 kcal kaloridir. Diğer tüm besin değerlerini aşağıda listeledik gerek duyanlar inceleyebilir.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 10 dk
Pişirme Süresi 10 dk
Toplam Süre 20 dk
Porsiyon 4
Kalori 407 kcal

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • Mısır ununu 100 ml. suda bulamaç haline getirin. Peyniri küçük doğrayıp bulamaca ekleyin, iyice karışmalarını sağlayın.
  • Tavaya kaymağı koyun erimeye başlayınca unlu peyniri ilave edin. 10 dakika sürekli karıştırarak kısık ateşte pişirin. Sakız kıvamına gelince ocaktan alın. Tava ile sofraya getirip ekmekle servis yapın.

KALORİ ve BESİN DEĞERLERİ

Kalori: 407kcal

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Bilgen
Bilgen
Bir tanecik minik tatlı oğlumla birlikte yeni tatlar ve farklı yemek tarifleri denemeyi çok seviyorum. ;)

Benzer Tarifler