Sık Sorulan Sorular (SSS)

Tarifim neden yayınlanmadı? Tarifler ne kadar sürede yayınlanır?

CEVAP: Gelen tarifler çeşitli kriterlere göre sıraya konur. Dolayısıyla belirli bir yayınlanma süresi yoktur. Tarifiniz uzun süre yayınlanmadıysa bunun birkaç sebebi olabilir fakat en olası sebep tarifinizin sırasını bekliyor olmasıdır. Özellikle de gönderdiğiniz tarifin kurallara uygun olduğundan eminseniz tek yapmanız gereken beklemek. Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda tarifiniz yayınlanmaz:

 • Tarif fotoğrafınızın kalitesi düşükse (görüntü karanlıksa, arka plan karışıksa, net değilse vb.)
 • Tarif fotoğrafınız ekran görüntüsüyse
 • Tarif fotoğrafınız başka bir internet sitesinde daha önce yayılanmışsa (size ait olsa bile)
 • Özet bölümünü uygun şekilde doldurmamışsanız
 • Tarif metniniz başka bir internet sitesinde daha önce yayılanmışsa (size ait olsa bile)
 • İçerik yeteri kadar zengin değilse ve özenli hazırlanmadıysa (örneğin: malzemeler ve yapılış aşamaları baştan savma ise)
 • Tarifiniz insanların aramaya gerek duymayacağı kadar basitse veya siz ayrıntısına girmeden anlattıysanız (Örneğin: Bifteği dilimleyip sıcak tavaya atıp kızartıyoruz. Her iki tarafı pişince servis ediyoruz.. vb…)
 • Tarifinizin bitmiş halinin sunun fotoğrafı yoksa (Örneğin tabaktaki son hali yerine tencere veya tavadaki yemeğin fotosunu göndermek)

Aşağıdaki durumlarda ise tarifinizin yayına girme süresi uzar ama tarifiniz yine de yayına uygundur:

 • Gönderdiğiniz tarif sezon dışıysa (örneğin: kış mevsiminde şeftali reçeli göndermek).
 • Gönderdiğiniz tarifte adım (yapılış aşaması) fotoğrafları yoksa.
 • Gönderdiğiniz tarif 1001YemekTarifi sitesinde daha önce çok sayıda başka şef tarafından çok defa yayınlandıysa.

Tariflerimi Instagram, Facebook veya diğer sosyal hesaplarımdan yayınlayabilir miyim?

CEVAP: Evet. Tarifiniz 1001yemektarifi.com sitesinde yayınlandıktan sonra sosyal hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Paylaşım yaparken sitemizdeki tarifinizin linkini de paylaşmanız profilinizin ve diğer tariflerinizin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır.

Tarif gönderirken uymam gereken kurallar neler?

CEVAP: Uymanız gereken kuralların tamamını, ayrıntılarıyla, Tarif Ekle Para Kazan sayfamızda bulabilirsiniz.

Çektiğim tarif videolarını nasıl gönderebilirim?

CEVAP: Kurallara uygun şekilde çekmiş olduğunuz tarif videolarını WeTransfer yoluyla gönderebilirsiniz (daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır). WeTransfer ile nasıl video göndereceğinizi öğrenmek için tıklayın. Eğer videonuz YouTube üzerinde yayındaysa bizimle videonuzu paylaşamazsınız ama yine de tarifinizin videolu yayınlanmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda tarifinizi gönderirken giriş yazısı bölümüne video linkini eklemeniz yeterlidir. YouTube adresini verdiğiniz videolar için bizden herhangi bir ödeme almazsınız ancak kanalınıza takipçi çekebilirsiniz.

Tarifimin hızlı şekilde yayınlanması için ne yapabilirim?

CEVAP: Tarifinizin hızlı şekilde yayına girmesini istiyorsanız öncelikle fotoğraflarınızın kalitesine dikkat edin. Daha sonra tarifinizde yapım aşamalarına ait fotoğraflarının ve püf noktalarını yazdığınızdan emin olun. Fotoğraflarınızın aydınlık bir ortamda çekilmiş olması tercih edilir. Yanı sıra kullanılan sunum tabağına, aksesuarlara ve arka plana dikkat etmeniz sizi öne geçirecektir. Yanı sıra aşağıdaki özelliklere sahip tarifler bekleme sırasında diğerlerinin önüne geçer:

 • Anlamlı ek bilgiler içeren tarifler
 • İnternette çok aranan tarifler (örneğin: kek, kurabiye, börek, tatlı, pasta, poğaça gibi…)
 • Mevsime uygun tarifler (örneğin dondurma, ramazan pidesi, yılbaşı hindisi, turşu, salça, reçel…)
 • Önemli etkinliklere özel tarifler, özellikle de ilgili etkinliğin 2-4 hafta öncesinde (örneğin yılbaşı kurabiyeleri, aşure, güllaç)

Bir tarifim onaylanmadan önce yeni bir tarif gönderebilir miyim?

CEVAP: Evet. İstediğiniz sayıda tarif gönderebilirsiniz.

Tarifimi hazırlarken yanlışlıkla onaya gönderdim. Eksikleri-düzeltmeleri nasıl tamamlayabilirim?

CEVAP: WhatsApp yardım hattı numaramızdan (0532 263 02 45) veya bilgi@1001yemektarifi.com mail adresinden editörlerle iletişime geçerek ilgili tarifin adını verip eksik materyalleri kendilerine gönderdiğinizde istediğiniz şekilde yerleştirilip yayına verilecektir.

Bir üst şef kategorisine yükselmek için ne yapmalıyım?

CEVAP: Yemek Tarifi Ekle Para Kazan sayfasındaki Şef Olma Kriterleri başlığı altında bulunan tabloya bakın. Farklı şef kategorilerinin gerekliliklerini bu tabloda özet halinde bulabilirsiniz.

Hesabım neden silindi?

CEVAP: 3 defa kopya içerik yayınlamaya teşebbüs edenlerin hesabı bloke edilebilir veya silinebilir. Ayrıca, ilgili hesaplarda biriken ücret ödenmez.

Tarifim neden silindi?

CEVAP: Tarifinizin orijinal olmadığının (daha önce başka bir yerde yayınlanmış olduğunun) tespit edilmesi durumunda tarifiniz silinebilir.

Minimum ödeme eşiği ne kadar?

CEVAP: Tüm şefler için minimum ödeme eşiği 20 tariftir.

Tarifim Nasıl “Şef Tavsiyesi” Olur

Tarifinizin sitemizde “şef tavsiyesi” olup manşetten yayınlaması için aşağıdaki bölümlerim tarifinizde bulunması gerekli.

 • Sunum fotoğrafının net ve aydınlık olması gerekli
 • Yapım aşamalarına ait fotoğrafları eklemiş olmalısınız.
 • Tarifinizin püf noktalarını yazmış olmalısınız
 • Tarifinizin özet kısmı en az 3-4 cümle olmalı. Uzun yazılmalı.

Türkiye dışındayım ödeme alabilir miyim?

Türkiye sınırları dışında bulunan yazarlarımıza varsa Türk bankalarına ait IBAN hesaplarına ya da kripto para cüzdanlarına tl olan kazançları kripto para olarak yatırılmaktadır. İki hesabı da olmayan yazarlarımıza da güvendikleri bir Türk bankası hesap bilgilerini profillerine girmeyi önermekteyiz.

Gönderilen yemek videoları da GOS’a dahil mi?

Hayır, Youtube kanalımızda yayınlanması için bize gönderdiğiniz ve karşılığında 5tl aldığınız videolar Gelir Ortaklığı Sistemi’ne (GOS) dahil değildir. Her video başına standart 5 tl alırsınız. Eğer videonuzun bir de yazılı tarifini sitemize eklediyseniz o dahil olur ve sürekli çoğalarak kazanç elde edersiniz.

“Sık Sorulan Sorular (SSS)” üzerine 2 yorum

  • Merhaba Esra hanım: Tarifinizin hızlı şekilde yayına girmesini istiyorsanız öncelikle fotoğraflarınızın kalitesine dikkat edin. Daha sonra tarifinizde yapım aşamalarına ait fotoğraflarının ve püf noktalarını yazdığınızdan emin olun. Fotoğraflarınızın aydınlık bir ortamda çekilmiş olması tercih edilir. Yanı sıra kullanılan sunum tabağına, aksesuarlara ve arka plana dikkat etmeniz sizi öne geçirecektir.

Yorum yapın