Sık Sorulan Sorular (SSS)

Gönderdiğim her tariften direkt para kazanır mıyım?

Hayır, gönderdiğiniz her tariften para kazanmak için Master Şef veya VIP Şef rozetine sahip olmanız gereklidir. Henüz GOS sistemine yeni üye olmuş yazarların gönderdikleri tarifler sitede yayına girer ve yeni yazarlarımız tariflerini ziyaret eden farklı kişi sayısı ile orantılı olarak gelir elde ederler. GOS sisteminin nasıl çalıştığını öğrenmek için buraya tıklayın.

Tarifim neden yayınlanmadı? Tarifler ne kadar sürede yayınlanır?

CEVAP: Gelen tarifler çeşitli kriterlere göre sıraya konur. Dolayısıyla belirli bir yayınlanma süresi yoktur. Tarifiniz uzun süre yayınlanmadıysa bunun birkaç sebebi olabilir fakat en olası sebep tarifinizin sırasını bekliyor olmasıdır. Özellikle de gönderdiğiniz tarifin kurallara uygun olduğundan eminseniz tek yapmanız gereken beklemek. Aşağıdaki durumlarda tarifiniz daha hızlı yayınlanır:

 • Tarif fotoğrafınızın kalitesi yüksekse (görüntüde gölgeler yoksa, görüntü netse)
 • Sunum fotoğrafınız göze hitap ediyorsa
 • Özet, püf noktaları, yararları bölümlerini uygun şekilde doldurmuşsanız
 • İçerik zenginse ve özenliyse
 • En acemi insanların bile uygulayabileceği şekilde, hiçbir adımı atlamadan anlattıysanız

Bununla birlikte, aşağıdaki durumlarda TARİFİNİZ YAYINLANMAZ:

 • Tarif fotoğrafınız başka bir internet sitesinden alıp bize gönderdiyseniz (size ait olsa bile)
 • Tarif metninizi başka sitelerden kopyalayarak bize gönderdiyseniz (size ait olsa bile)
 • Gönderdiğiniz fotoğraflar Whatsapp veya instagram gibi kaynaklardan indirip gönderdiyseniz.
 • Fotoğrafınız net değil flu ise.
 • Fotoğrafınızın üzerinde bir yazı veya logo varsa.
 • Telefonunuzdaki görselin veya videonun ekran görüntüsünü alıp gönderdiyseniz.
 • Malzeme veya yapılış adımlarının başında noktalama işaretleri veya sayı harf (-*-.-1-A gibi) kullandıysanız.
 • Tarifinizin metninin tamamını BÜYÜK HARFLE yazdıysanız.

Tariflerimi Instagram, Facebook veya diğer sosyal hesaplarımdan yayınlayabilir miyim?

CEVAP: Evet. Tarifiniz 1001yemektarifi.com sitesinde yayınlandıktan sonra sosyal hesaplarınızda paylaşabilirsiniz. Paylaşım yaparken sitemizdeki tarifinizin linkini de paylaşmanız profilinizin ve diğer tariflerinizin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaktır.

Tarif gönderirken uymam gereken kurallar neler?

CEVAP: Uymanız gereken kuralların tamamını, ayrıntılarıyla, Tarif Ekle Para Kazan sayfamızda bulabilirsiniz.

Çektiğim tarif videolarını nasıl gönderebilirim?

CEVAP: Kurallara uygun şekilde çekmiş olduğunuz tarif videolarını WeTransfer yoluyla gönderebilirsiniz (daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış olmalıdır). WeTransfer ile nasıl video göndereceğinizi öğrenmek için tıklayın. Eğer videonuz YouTube üzerinde yayındaysa bizimle videonuzu paylaşamazsınız ama yine de tarifinizin videolu yayınlanmasını isteyebilirsiniz. Bu durumda tarifinizi gönderirken giriş yazısı bölümüne video linkini eklemeniz yeterlidir. YouTube adresini verdiğiniz videolar için bizden herhangi bir ödeme almazsınız ancak kanalınıza takipçi çekebilirsiniz.

Tarifimin hızlı şekilde yayınlanması için ne yapabilirim?

CEVAP: Tarifinizin hızlı şekilde yayına girmesini istiyorsanız öncelikle fotoğraflarınızın kalitesine dikkat edin. Daha sonra tarifinizde yapım aşamalarına ait fotoğraflarının ve püf noktalarını yazdığınızdan emin olun. Fotoğraflarınızın aydınlık bir ortamda çekilmiş olması tercih edilir. Yanı sıra kullanılan sunum tabağına, aksesuarlara ve arka plana dikkat etmeniz sizi öne geçirecektir. Yanı sıra aşağıdaki özelliklere sahip tarifler bekleme sırasında diğerlerinin önüne geçer:

 • Anlamlı ek bilgiler içeren tarifler
 • İnternette çok aranan tarifler (örneğin: kek, kurabiye, börek, tatlı, pasta, poğaça gibi…)
 • Mevsime uygun tarifler (örneğin dondurma, ramazan pidesi, yılbaşı hindisi, turşu, salça, reçel…)
 • Önemli etkinliklere özel tarifler, özellikle de ilgili etkinliğin 2-4 hafta öncesinde (örneğin yılbaşı kurabiyeleri, aşure, güllaç)

Bir tarifim onaylanmadan yeni bir tarif gönderebilir miyim?

CEVAP: Evet. İstediğiniz sayıda tarif gönderebilirsiniz.

Tarifimi hazırlarken yanlışlıkla onaya gönderdim. Eksikleri-düzeltmeleri nasıl tamamlayabilirim?

CEVAP: WhatsApp yardım hattı numaramızdan (0551 647 08 69) veya bilgi@1001yemektarifi.com mail adresinden editörlerle iletişime geçerek ilgili tarifin adını verip eksik materyalleri kendilerine gönderdiğinizde istediğiniz şekilde yerleştirilip yayına verilecektir.

Logolu peçeteleri nereden alabilirim?

CEVAP: Logolu peçete ve benzeri tanıtım materyallerimiz esasen Master Şeflerimize gönderilir fakat zaman zaman Master Şef olma yolunda ilerlediği görülen yazarlarımıza da gönderilmektedir.

Bir üst şef kategorisine yükselmek için ne yapmalıyım?

CEVAP: Yemek Tarifi Ekle Para Kazan sayfasındaki Şef Olma Kriterleri başlığı altında bulunan tabloya bakın. Farklı şef kategorilerinin gerekliliklerini bu tabloda özet halinde bulabilirsiniz.

Hesabım neden silindi?

CEVAP: 3 defa kopya içerik yayınlamaya teşebbüs edenlerin hesabı bloke edilebilir veya silinebilir. Ayrıca, ilgili hesaplarda biriken ücret ödenmez.

Tarifim neden silindi?

CEVAP: Tarifinizin orijinal olmadığının (daha önce başka bir yerde yayınlanmış olduğunun) tespit edilmesi durumunda tarifiniz silinebilir. Bazen başka sitelerden alınmış metinler, bazen de alıntı fotoğraflar yüzünden tarifiniz silinir ve kara listeye alınırsınız… Kara listedeki yazarların tarifleri çok geç yayınlanır…

Minimum ödeme eşiği ne kadar?

CEVAP: Tüm şefler için minimum ödeme eşiği 20 TL’dir. Dilerseniz bu rakamı yükseltebilir ama düşüremezsiniz.

Tarifim Nasıl “Şefin Tavsiyesi” Olur

CEVAP: Tarifinizin sitemizde “şefin tavsiyesi” olup manşetten yayınlaması için aşağıdaki özelliklerin tarifinizde bulunması gerekir:

 • Sunum fotoğrafını net ve aydınlık çekmiş olmasınız
 • Yapım aşamalarına ait fotoğrafları eklemiş olmalısınız
 • Tarifinizin püf noktalarını yazmış olmalısınız
 • Tarifinize en az 3-4 cümlelik bir giriş yazısı yazmış olmalısınız

Daha çok kazanmak için ne yapmalıyım?

Eğer detaylı bir anlatım istiyorsanız bu “hangi tarifler daha çok kazandırır” makalesine bir göz gezdirin. Ayrıca tariflerinizden daha fazla para kazanmak istiyorsanız kısaca aşağıdaki maddeleri uygulamanızı öneriyoruz.

 • En önemlisi sunum fotoğrafınız aydınlık ve net olmalı.
 • Özet kısmını uzunca yazın
 • Yapım aşaması fotoğraflarını ekleyin
 • Püf noktalarını yazın
 • Tarifinizi Paylaşın: Yayınlanan tariflerinizi profilinizden takip ederek linklerini tüm sosyal medya hesaplarınızdahikayenizde veya üye olduğunuz whatsapp veya telegram gruplarında paylaşarak fazla kişi tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz. Ne kadar farklı kişi tariflerinizi incelerse o kadar çok para kazanırsınız. 

Master Şef’tim ama artık şef görünüyorum, neden?

Master Şef veya üzeri bir şefken Şef statüsüne düşürüldüyseniz bunun birden fazla sebebi olabilir.

 • Öncelikle son zamanlarda gönderdiğiniz tariflerinizde Master Şef tarif özelliklerini karşılamıyor olabilirsiniz. Bunlardan bazıları kaliteli sunum fotoğrafları ve adım fotoğraflarının olmayışı olabilir.
 • Uzun süre (3 ay ve üzeri) tarif göndermemiş olabilirsiniz.
 • Eğer sunum fotoğraflarınız kaliteli, tarif anlatımınız püf noktaları ve adım fotoğraflarına kadar dolu dolu ise ve 3 ay içinde tarif gönderdiyseniz ve buna rağmen şef rütbeniz düşürüldüyse destek hattına danışabilirsiniz.

Türkiye dışındayım ödeme alabilir miyim?

CEVAP: Türkiye sınırları dışında bulunan yazarlarımızın varsa Türkiye’de bulunan banka hesaplarına ait IBAN numarasnı girmelerini, kendilerine ait bir hesapları yoksa güvendikleri bir tanıdıklarına ait.

Gönderilen yemek videoları da GOS’a dahil mi?

CEVAP: Hayır, Youtube kanalımızda yayınlanması için bize gönderdiğiniz ve karşılığında 5tl aldığınız videolar Gelir Ortaklığı Sistemi’ne (GOS) dahil değildir. Her video başına standart 5 tl alırsınız. Eğer videonuzun bir de yazılı tarifini sitemize eklediyseniz o dahil olur ve sürekli çoğalarak kazanç elde edersiniz.

GOS bölümünde neden 0 TL yazar?

Eğer tarif sayınız fazla ise (25-30’dan fazla), ve buna rağmen ödeme tablosundaki GOS bölümü 0 TL yazıyorsa henüz kazancınız güncellenmemiştir. Bunun için sadece beklemeniz yeterli olacaktır. Eğer 2-3 ay geçmesine rağmen hala GOS hanesi 0 TL gösteriyorsa lütfen bizimle iletişime geçin.

IBAN numaram yok nasıl ödeme alacağım?

CEVAP: Ödeme almak için profilinize eklediğiniz IBAN no size ait olmak zorunda değil. Hesabın sizin şahsınıza ait olması gerekmez, güvendiğiniz bir tanıdığınızın (akraba olmak zorunda da değil) IBAN numarasını da profildeki ilgili alana yazabilirsiniz. Ödeme bilgilerinde yazdığınız IBAN numarasıyla birlikte hesap sahibinin adını ve soyadını doğru yazdığınıza emin olun. Yanlış hesap bilgisi veren yazarlarımızın yaşayacağı mağduriyetin sorumluluğu ilgili yazara aittir. 1001 yemek tarifi herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

IBAN numarasını daha sonra eklesem olur mu?

Evet IBAN numarasını daha sonra ekleyebilirsiniz. Kayıt olduktan sonra IBAN numarası alanında siz kendiniz değişiklik yapamazsınız fakat destek hattımıza kullanıcı adınızı, IBAN numarasını ve hesap sahibinin adını ve soyadını verip istediğiniz değişikliklerin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Instagram’da Beni Etiketlemeniz (@mention) İçin Ne Yapmalıyım?

CEVAP: 1001 yemek tarifi resmi Instagram hesabından yapılan tarif fotoğrafı paylaşımlarında yazarın da Instagram hesabı etiketlenerek (@mention) reklamı yapılır ve takipçi sayınızın artması sağlanır. Bunun için yazarın kendi Instagram hesabında profilindeki “Website” yazan bölüme 1001yemektarifi sitesindeki profil sayfasının linkini yapıştırması gereklidir.

Üyeliğimi nasıl sildirebilirim?

CEVAP: Üyeliğinizi sildirmek için WhatsApp destek hattımıza talebinizi iletebilir veya bilgi[at]1001yemektarifi.com adresine talebinizi içeren bir mail atabilirsiniz.

Daha kazançlı tarifler eklemenize yardımcı olacak

önemli ipuçları için

11 YORUM

  • İbanı daha sonra da ekleyebilirsiniz. Eğer ilk kayıtta eklemezseniz sonradan eklemek için destek hattımızı arıyorsunuz ve biz ekliyoruz. Böylece yazarlarımız bizden habersiz iban değiştirmemiş oluyorlar ki yanlış hesaplara para göndermemiş olalım👌. iban eklemeseniz de paranız birikmeye devam eder… siz ne zaman ödeme talebinde bulunursanız o zaman iban istiyoruz…

  • Merhabalar. 😊 Uzun süredir duyurusunu yaptığımız GOS sistemine 1 Ocak 2022 itibariyle geçiş yapmış bulunuyoruz. Geçiş sürecinde, geçmişten gelen tüm bakiyeleriniz sıfırlanmış ve ilgili tutarlar ödeme tablonuza GOS Geçiş Bonusu olarak eklenmiştir. Yeni yılda yeni GOS sistemi ile bol kazançlar dileriz. 😊👍

  • Merhaba Esra hanım: Tarifinizin hızlı şekilde yayına girmesini istiyorsanız öncelikle fotoğraflarınızın kalitesine dikkat edin. Daha sonra tarifinizde yapım aşamalarına ait fotoğraflarının ve püf noktalarını yazdığınızdan emin olun. Fotoğraflarınızın aydınlık bir ortamda çekilmiş olması tercih edilir. Yanı sıra kullanılan sunum tabağına, aksesuarlara ve arka plana dikkat etmeniz sizi öne geçirecektir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler