Sıkma Yavan Köfte Tarifi (fellah köfte)

Yöresel yemek sevenlere Malatya mutfağının nefis sıkma köfte tarifini anlatacağım. Bulgurlu yemek çeşitlerinin çok zengin olduğu, Malatya mutfağının bu eşsiz köfte tarifini tüm püf noktası ve kolay yapılışını anlatacağım. 

Sıkma Köfte Kaç Kalori: Bir porsiyon sıkma köfte yaklaşık 270 kcal’dir. Malatya mutfağı: Hıdırellez‘de “hızır kömbesi“, “sehen kesmesi” gibi yiyecekler yapılır ve en az yedi komşuya dağıtılır. Özel günlerde çok çeşitli yemekler yapılır ve bunların her biri bir olayı simgeler. Örneğin doğum yapmış bir kadın ziyarete gidildiğinde “buymak” adı verilen bir yemek ikram edilir. 

Malatya mutfağının başlıca özelliklerinden biri bulgur ağırlıklı olmasıdır. Ekmek çeşitleri de yöre mutfağında önemli yer tutar. Tandır ekmeğiyufka ekmekkınalı ekmekekşili ekmektutmaçsac yüzü gibi pek çok ekmek çeşidi vardır. Bir başka çeşidi bol yemek, ana malzemesi bulgur olan köftelerdir.

PuturgelininmutfagiPuturgelininmutfagi
Malatya yöresine has bir yemektir daha farkli tarifleri vardir daha çok güneydogu ve doğu anadoluya has bir yemektir
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 15 dk
Pişirme Süresi 20 dk
Toplam Süre 1 sa

Malzemeler
  

Kavurmak için:

Şefin Püf Noktaları

  • Yapilan hamur iyice yogürulmalidir aksi taktirde haşlanma suresinde dağılir.

Nasıl yapılır
 

  • Bulgur yada yarma kaynarsuyla islatılıp 10 dk bekletilip tüm malzemeler konur (baharatlar tuz
  • Sakız kivamina gelene kadar yogurulup bir tepsiye un serpistirilip sıkıp tepsiye konur tüm hamur bittikten sonra derin bir tenceye konarak haşlanip bir kap icine alinir
  • Sarmisaklar ince dogranip tava icine yagi konup kavrulur salcalar ve pul biber ilave edilip haşlanan sikma köfteler konarak iyice kavrulur servise akinarak maydanozlar üzerine serpistirilir tapanlara yiyenlere afiyet olsun.

YANINA NE GİDER

Ayran yada üzeri icin sarmisakli yogurt iyi gider

Faydaları, Neye İYİ GELİR

Tok tutar durilestirir yiyenleri tüm vitaminlerin bulunduğu bir aparatiftir..

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler