Amasya Kebabı Tarifi

NiluferNilufer
Amasya mutfağına özgü bir kebap çeşididir; Amasya Kebabı. Amasya yöresinin birbirinden lezzetli tatlarından bir tanesini yapacağız bu tarifimizde. Etli yemekler veya kebap seven takipçilerim buna bayılacak. Ev yapımı bu kolay Amasya kebabına başlayalım hemen.Meraklısı için Amasya Yöresi Mutfağı hakkında kısa bilgi verelim: Amasya tarihsel yaşamının yanı sıra, zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Yöresel yemekleri arasında, çatal çorba, sakala çarpan, toyga çorbası, çılbır, bakla dolması, etli bamya, ciğer sarması, göbek dolması, madımak, mıhlama, mumbar, işkembe, pastırmalı pancar, patlıcan pekli, pastırma pağallemesi, dene hasudası, kuymak, yaka tatlısı, ayva gailesi, elma tatlısı, gelin parmağı, gömlek kadayıfı gibi tatlar bulunur.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 15 dk
Pişirme Süresi 4 sa
Toplam Süre 4 sa 15 dk
Porsiyon 8
Kalori 289 kcal

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • Tereyağı ile tencerenin her tarafını yağlayın. Kuzu kollarının yağ ve kemiklerini zarar vermeden etten ayırın.
  • Pirinci ayıklayıp yıkayın. Soğanları soyup halka doğrayın. Ayrı bir tencereye zeytinyağını koyun.
  • Fıstıkları, soğan halkalarını ve pirinci ekleyip çevirin.
  • Renkleri dönmeye başlayınca tuz, baharatlar ve kuş üzümlerini ilave edin. Birkaç dakika daha çevirip; 500 ml. sıcak su ilave edin ve dirice pişirin.
  • Yağladığınız tencerenin dibine ve yanlarına kuzu kolları döşeyin. Pilavı etlerin üstüne koyun. 100 ml. su ilave edin.
  • Ekmek hamurları ile tencerenin ağzını kapayın. Bir kenarından delip önce kuvvetli, sonra çok kısık ateşte 3-4 saat pişirin.
  • Servis tabağına ters çevirip sıcak olarak servis yapın.

KALORİ ve BESİN DEĞERLERİ

Kalori: 289kcal

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Nilufer
Nilufer
Ben Nilüfer 27 yaşındayım. Eskiden nefisyemektarifleri.com sitesinde yazarlık yapıyordum ama orda bedava tarif giriyorduk "keriz gibi neden adamlara bedava çalışim artık kendime çalişim" dedim ve her tarife para veren 1001yemektarifi sitesini bir arkadaştan öğrendim. Aslında sadece yemek yapmayı ve yemeyi sevdiğimi söylemem yeter. Bir de farklı tarifleri yapıp tatmak hoşuma gidiyor. Artık herkes gibi tarifimi yaparım, aldığım parama bakarım....

Benzer Tarifler