Beze Hamuru için 13 Püf Nokta (Mereng Hamuru Yapımı)

 1. Yumurta akına iğne ucu kadar dahi yumurta sarısı bulaşmamalıdır.
 2. Yumurtayı kırarken sarısının zarını zedelemeden akını ayırın. Bunun için yumurtayı ortasından bir bıçak darbesi ile kırın. Sonra yumurtayı dik çevirin, sonra sarısını bir kabuktan diğerine aktararak ya da yumurtanın tepe kısmını delip akını kâseye boşaltın.
 3. Çırpma yapacağınız kabın temiz ve kuru olması şarttır.
 4. Yumurtaları çırparken bir fiske tuz ekleyin (iki parmağınızın tuttuğu miktar bir fiskedir).
 5. Yumurta aklarını ya çatalla ya da çırpma teli ile çırpın. Önce yavaş, sonra hızlı darbelerle çırpın. Mikserle çırparsanız önce yavaş, sonra hızlı devirde çırpın.
 6. Çırpma işleminde elinizi sağa ve sola sallayarak çırpın.
 7. Yumurta akları koyulaşıp krem şanti, bir başka deyimle kar halinde bir görünüş aldı ise çırpma işlemi tamam demektir.
 8. Çırpma bittikten sonra fazla beklemeyin, beklerseniz yumurta akları sulanabilir.
 1. Şeker, yumurta akı kar haline gelirken katılır. Bunun için yumurta akı katılaşmaya başlarken önce kullanacağınız pudra şekerinin yarısını serperek yumurta aklarına ekleyin, iyice kar haline gelince pudra şekerinin kalanını atın, 1-2 defa daha çırpın ve bırakın. Bu, soğuk merengdir.
 2. Bir yumurta akı için 3 çorba kaşığı pudra şekeri hesabı ile merengi hazırlayın. Dilerseniz vanilya ekleyin. Orta büyüklükte bir pasta için 2 yumurta akı, 4 çorba kaşığı pudra şekeri yeterli olacaktır.
 3. Merengi bütün pasta süslemelerinde kullanabilirsiniz. Dilerseniz çırpma işleminin sonlarına doğru 1 kaşık margarini (yumuşatılmış) azar azar ilave edin.
 4. Margarin katarsanız süsleme işlemi daha kolay olacaktır.
 5. Merengi meyvelerle sunabileceğiniz gibi bazı tartların süslemesinde, meyve tatlılarında kullanabilirsiniz. Tart ile kullanacaksanız tart hamurunu pişirip çıkarın ve soğutun. Meyveleri mereng ile karıştırın, tartın üzerine sıvayın. Üzerine pudra şekeri serpin. Çok hafifçe fırında pembeleştirin. Fırında pişirmeden de buzdolabında birkaç saat beklettikten sonra servis yapabilirsiniz.

Püf Noktası ve Öneriler

Mereng (beze) hamurunu, pişirmeden pastaların üzerine sürerek süslemede kullanabileceğiniz gibi, mereng hamuru ile beze yapıp 140° ısılı fırında pişirebilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Benzer Tarifler