Kuzu Etli Keşkek Tarifi (Balıkesir Mutfağı)

Mine ÖzgüvenMine Özgüven
Balıkesir mutfağına özgü bir keşkek türünü; kuzu etli keşkek tarifini anlatacağım bugün sizlere. Ev yapımı bu nefis keşkeğin lezzetine doyamayacaksınız. Her mevsim tüketebileceğiniz bu etli keşkek tarifinin yapımı ve püf noktaları aşağıda sizleri bekliyor.
Etli keşkek kaç kalori
diye soran takipçilerime hemen cevap verim; 100 gramlık keşkek porsiyonu 325 kcal kaloridir.
Ayrıca Balıkesir yöresi ve mutfağı hakkında biraz bilgilendirme yapalım.
Balıkesir mutfağı:
Zeytin ve zeytinyağı denildiğinde ülkemizin akla ilk gelen yörelerden biri kuşkusuz Balıkesir’dir. Türkiye'nin zeytin üretiminin l/3'lük bölümü bu topraklardan elde edilir. İlin doğusunda ve kuzey kısmında tahıl üretimi çok yaygındır. Bunun için yemeklerin temelini de tahıl oluşturur. Tahıl dışında şeker pancarı, pamuk, tütün ve ayçiçeği üretimi yapılır.
Yörede ayrıca mandalina, pamuk, şaraplık üzüm, incir ve baklagiller de yetiştirilir. Muz ve çay gibi özel ortamlarda yetişen ürünlerin dışında tüm sebze ve meyveler bu topraklarda yetiştirilir.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 5 dk
Pişirme Süresi 25 dk
Toplam Süre 30 dk
Porsiyon 6 kişilik
Kalori 325 kcal

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • Büyükçe bir tencereye ayıklayıp dörde böldüğünüz soğanları, eti ve buğdayları koyun. Üzerine su ve tuz ilave ederek çok kısık ateşte 2 saat pişirin.
  • Pişme süresinin sonunda eti tencereden çıkarıp küçük parçalara ayırın. Buğday ve soğanları mikserden geçirerek püre haline getirin.
  • Buğday püresine nohutları ilave edip ısıtın. Püreyi tabağa alıp üzerine et parçalarını koyun.
  • Tereyağını kızdırıp servis yapmadan önce yemeğin üzerine gezdirin.

KALORİ ve BESİN DEĞERLERİ

Kalori: 325kcal

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Mine Özgüven
Mine Özgüven
ordan burdan gördüğüm, tattığım, öğrendiğim ve tadını merak ettiğim tüm tarifleri artık 1001yemektarifi.com sitesinde yayınlamaya başladım.

Benzer Tarifler