Köz Patlıcan ve Köz Biberli Çörekler

Alichef'sAlichef’s
Bir bardağında ortalama 100 kalori bulunan, Balkanlar, Doğu Avrupa ve Kafkasya orjinli, bağışıklık sistemini güçlendiren sağlığımıza önemli katkıları bulunan kefiri oldum olası hamur işlerinde kullanırım….
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 40 dk
Pişirme Süresi 15 dk
Toplam Süre 55 dk
Porsiyon 3 kişilik

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • İlk olarak kefir ve yumurtanızı tel çırpıcınız ile karıştırın.
  • Kuru malzemeleri bir kabın içerisine yerleştirin. Otları ince kesim doğradıktan sonra kuru malzemelerin içerisine aktarın.
  • Biber ve patlıcanlarınızı döküm ızgaranızda az yağ ile beraber közleyin. Pişen sebzelerin kabuklarını su altında tutarak soyun.
  • Daha sonra doğrama tahtanızda bıçağınızla beraber güzelce kıyın.
  • Otlarınızı eklediğiniz kabın içerisine aktarın. Kefir ve yumurta karışımını ilave edin. Spatulanızla karışımı iyice yedirin. Toparlanan hamurunuzu yaklaşık olarak 20 dakika buzdolabında dinlendirin.
  • Dinlenen hamuru tezgaha alın 2-3 cm kalınlığında dikdörtgen haline getirin. Üçgen olacak şekilde kesin.
  • Parşömen kağıdı serili fırın tepsinize çöreklerinizi yerleştirin. 15-20 dakika kadar soğutmak üzere tekrar buzdolabına kaldırın.
  • Bu arada fırını 175 derecede ısıtın. Buzdolabından çıkardığınız çöreklerinizi 12-15 dakika kadar pişirin. Tel üzerinde soğutmaya bırakın.

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Alichef's
Alichef's
Ali Can Kahyaoğlu. Aile ve Arkadaşlarım Ali diye hitap ederler bana. 1991 Sakarya Doğumluyum. 4 yılı aşkın bir süredir Antalya’nın en sakin, en güzel, mavi ile bir arada olan Kekova Üçağız bölgesinde yaşıyorum. Gastronomi sektöründe yer almaktayım. Çocukluğumun yazlarının geçtiği, hayalini kurduğum yerde 2018 yılında Boynuz Ağacı adını verdiğim butik kafemi açtım. Onun dışında kariyerime çeşitli bilgiler katmak amacıyla İstanbul’da çeşitli eğitimlere katılıyorum, bir yandan da yazılar yazıyorum. İlk kitabımı Okan Üniversitesinde Gastronomi Anabilim dalında yüksek lisans yaparken kendi memleketimin topraklarından bir şeyler yapmak istediğimden “Sakarya Yemek Kültürünün İncelenmesi ve Yemek Tariflerinin Tespiti Üzerine Araştırma” isimli tez çalışmamı Gece Kitaplığı yayınevi ışığında çıkarmış bulundum. 2014’te Chef’s Culinary Academy’de profesyonel aşçılık eğitimi aldığım zamanlarda aklımda yer edinen keçiboynuzu hakkında bu yıl içerisinde Gece Kitaplığı ile beraber Türk Mutfağında Keçiboynuzundan Üretilen Gıdalar isimli kitabımı siz okur severler için yayınladım.

Benzer Tarifler