8 Dakikada Pişen Damla Çikolatalı Kurabiye Tarifi

0
kurabiye-tarifi-nefis-damla-cikolatali-kurabiye-tarifleri-puf-noktasi-pratik-bilgiler-islak-kurabiye-elmali-kurabiye-bitter-cikolatali-videolu-ve-fotografli

8 Dakikada Pişen Damla Çikolatalı Kurabiye Tarifi

BilgenBilgen
Bu şimdiye kadar denediğiniz en kolay ve en nefis çikolatalı kurabiye tarifi olacak! Hiçbir tuhaf malzeme yok, hamuru buzdolabında bekletmek yok. Ev yapımı ve çok çok kolay, inanılmaz lezzetli, yumuşak, nefis acıbadem kurabiyesi kıvamında damla çikolatalı kolay kurabiye. Yumuşak kıvamı yüzünden ıslak kurabiye diye de düşünebilir. Özel gün ve davet yemekleriniz için yapabilirsiniz.  O kadar kolay ki her denemede mükemmel sonuç garanti! 
Herkesin kurabiye tarifleri defterinde klasik bir damla çikolatalı kurabiye tarifi olmalı. Benim favori tarifim de ağızda çiğnemeye doyum olmayan bu damla çikolatalı nefis tatlı kurabiyeler. Bu kurabiyenin hem sunumu hem de tadı deneyen herkesi memnun edecek. Bu kurabiyeleri yıllardır yapıyorum ve onları deneyen herkes bu dünyanın dışından bir lezzet oldukları konusunda hemfikir 😉 Ayrıca, tuhaf ve bulunması zor malzemeler yok. Her seferinde fırından mükemmel çıkan, hazırlaması çok kolay, inanılmaz lezzetli, yumuşacık, nefis damla çikolatalı kurabiye! Bu tarif bir çikolatalı kurabiyede olması gereken her şeye sahip. Ortaya acıbadem kurabiyesi gibi hem çıtır hem de çiğnemesi keyifli, mis gibi tereyağı kokan, nefis kurabiyeler çıkıyor.
Denenmiş, nefis damla çikolatalı kurabiye tarifi (sıfırdan kolay kurabiye nasıl yapılır)
Başta da dediğim gibi, bu kurabiye tarifini yapmak çok kolay ama uymanız gereken birkaç minik püf noktası var!
Tereyağını yumuşatın.
Bu tarifi yapmayı planlıyorsanız, sabah ilk iş olarak tereyağını buzdolabından çıkarın, böylece sıra tereyağının kullanıldığı adıma geldiğinde elinizde mükemmel, oda sıcaklığında, yumuşacık bir tereyağı olacak.
Unu doğru ölçün.
Ölçüm kabı kullanacaksanız kuru malzemeler için yapılmış bir ölçüm kabı kullandığınızdan emin olun. Bu arada zaman zaman unun nasıl ölçüleceği konusunda bazı tartışmalar oluyor. Bazıları unu ölçü kabına veya bardağa aldıktan sonra üzerini bir bıçakla silerek atıyor. Ama ben fazlalığı bardağı sallayarak silkelemeyi tercih ediyorum. Bana göre çok daha kolay ve hızlı bir yöntem ve şimdiye kadar hiç başarısız olmadı. Bana kalırsa siz her zaman hangi yöntemi kullanıyorsanız o yönteme devam edin. Sadece bu tarifteki fotoğraflarda gördüğünüz hamurun kıvamına uygun bir kıvam elde ettiğinizden emin olun, yeter.
ÇOK çikolata kullanın.
Sanırım bu madde için ilave bir açıklama yazmama gerek yok 😉
Bu çikolatalı kurabiyeleri sakın ama sakın fazla pişirmeyin!
Bunu aşağıda biraz daha fazla açıklayacağım fakat bu damla çikolatalı kurabiyeler fırından çıkardığınızda sanki tam pişmemiş gibi görünecekler ama merak etmeyin, tam da olmaları gereken kıvam bu.
DAMLA ÇİKOLATALI KURABİYE HAMURU NASIL DONDURULUR (DONDURUCU DOSTU ÇİKOLATALI KURABİYE)
Bu kurabiyeleri kolayca dondurucuda saklayabilirsiniz! Ben her zaman bu kurabiyeleri bir tepsiden fazla hazırlarım, hepsini top top yuvarlarım ve pişirmediğim kısmı dondurucuya koyarım. DONDURUCUDAN ÇIKARILAN DAMLA ÇİKOLATALI KURABİYE HAMURU NASIL PİŞİRİLİR? Birinci yöntem, pişirmeden önce çözdürme.  Çat kapı gelen misafirler için dondurucudan çıkardığım hamurlarla bir anda muhteşem sunumlar hazırlamayı çok seviyorum. Kurabiye hamuru toplarını pişirmek istediğinizde dondurucudan çıkarın, fırın kağıdı sermiş olduğunuz bir fırın tepsisine dizin ve ağır olmayan bir bez havlu veya peçete ile üzerlerini örterek çözülmelerini bekleyin. Damla çikolatalı kurabiye hamurları oda sıcaklığına ulaştıktan sonra (mutfağınızın sıcaklığına bağlı olarak yaklaşık 1-2 saat sonra) tarifte belirtilen şekilde pişirin! İşte bu kadar kolay!
DAMLA ÇİKOLATALI KURABİYE HAMURU DONUK HALDE PİŞİRİLEBİLİR Mİ? 
Kesinlikle, evet! Donmuş hamurla bu kurabiyeleri pişirmeyi, sayabileceğimden daha fazla denedim, hiç merak etmeyin. Pişirme adımındaki ufak farklılıklara dikkat ettiğinizde mükemmel sonuçlar alacaksınız. İlk olarak, donuk hamur kullanıyorsanız fırının sıcaklığı biraz daha düşük olmalı ve fırını önden ısıtmak yerine çözülmemiş hamurlarla birlikte ısıtmanız gerekiyor. Öncelikle fırını 175 dereceye ayarlayın ve kurabiyeleri fırına koyup fırını çalıştırın. Alarmınızı 15 dakikaya ayarlayın (alttaki bantta bunun için bir düğme var) ve 15 dakika sonra kurabiyeleri fırından alın. Üstü normalden biraz daha kahverengi görünecek ama tadı yine mükemmel olacak.
DAMLA ÇİKOLATALI KURABİYE HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
Çikolatalı Kurabiye Nasıl Saklanır?
Kurabiyeleri saklamak istiyorsanız bunun için en uygun yer derin dondurucu. Eğer bir derin donrucunuz yoksa buzdolabının buzluğunda da aylarca saklayabilirsiniz. Merak etmeyin çıkarıp fırında pişirdiğinizde ilk günkü tazeliğinde olacaktır.
Çikolatalı Kurabiye Kaç Kalori?
Damla Çikolatalı Kurabiye, Ev Yapımı Besin ve Enerji Değerleri aşağıdaki gibidir:
100 gram porsiyonlu
damla çikolatalı kurabiye
de
263 Kcal Kalori vardır
. Diğer besin değerleri hemen aşağıdadır:
Kalori:
263 kcal | Karbonhidrat: 58.40 Gram | Protein: 5.70 Gram  Yağ: 28.30 Gram | Kolestrol: 32.00 Miligram | Şeker: 24 gram.Çikolatalı Kurabiye Nasıl Dondurulur?
Bu kurabiyeleri kolayca dondurucuda saklayabilirsiniz! Ben her zaman bu kurabiyeleri bir tepsiden fazla hazırlarım, hepsini top top yuvarlarım ve pişirmediğim kısmı dondurucuya koyarım. İstediğiniz zaman dondurucudan çıkarıp tepsiye dizin. 175 dereceye aldığınız fırında 15 dakika pişirin. Artık dondurduğunuz kurabiyelr ilk günkü gibi kıtır kıtır, kıyır kıyır veya adına her ne derseniz mis gibi yumuşacık bir halde karşınızda.
Yumuşak Kurabiye (Acıbadem kurabiyesi) Kıvamı Nasıl Yapılır?
Bu nefis damla çikolatalı kurabiye tarifinin yumuşak olmasını sağlamanın püf noktası onları aşırı pişirmemek. Pişirme süresinin sonunda, bu damla çikolatalı kurabiyeler pişmiş gibi görünmeyecek ama hiç merak etmeyin, piştirler! Bu damla çikolatalı kurabiyeler fırından çıkardığınızda biraz hamur gibi görünecek ve istediğimiz sonuç tam da bu. Fırın tepsisinde birkaç dakika bekledikten sonra tam kıvamlarını bulacaklar!
Kurabiyeler Neden Yayılır? Nasıl Yayılır? Nasıl Düzleşir?
Kendi deneyimlerimden yola çıkarak söyleyebileceğim birkaç temel neden var:
Son kullanma tarihi geçmiş hamur kabartıcılar.
Eğer kabartma tozu veya karbonat iyi performans sergilemezse, diğer bir deyişle bozuksa, çikolatalı kurabiyeleriniz muhtemelen düzleşecek ve yayılacaktır. Ambalaj üzerindeki tarihte bir sorun görünmese bile malzemeniz yeterince iyi olmayabilir. Bana sorarsanız bu konuda en başta gelen olağan şüpheliler her zaman kabartıcılar. Hamur kabartıcı maddelerin gereken reaksiyonu verip vermediğini aşağıdaki gibi test edebilirsiniz.
Karbonatın bozuk olup olmadığını test etmek için:
1/2 su bardağı sıcak su ve 1/4 çay kaşığı sirkeyi karıştırın ve 1/4 çay kaşığı karbonat ekleyin. Karbonatı eklediğinizde hemen bir reaksiyon ortaya çıkmalıdır. Çıkmazsa, yeni karbonata ihtiyacınız var demektir.
Kabartma tozunun bozuk olup olmadığını test etmek için:
  1/2 su bardağı sıcak suya 1/2 çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Hemen kabarcıklar oluşmalıdır. Hemen bir reaksiyon gerçekleşmezse, yeni kabartma tozu almanız gerekir.
Aşırı karıştırma.
Bu nefis damla çikolatalı kurabiye tarifindeki malzemeleri aşırı karıştırırsanız, kurabiyelerinizin düzleştiğini görebilirsiniz.
Çok sıcak malzemeler.
  Bazen aşırı karıştırma, malzemelerinizin fazla ısınmasına da neden olabilir. Eğer böyle bir şey fark ederseniz, hamuru pişirilmeden önce oda sıcaklığına döndürmek için bir süre buzdolabına koyabilirsiniz.
Yanlış fırın sıcaklığı.
Bu kurabiyeleri elektrikli bir konveksiyonel fırın ile / turbo fırın ile pişirmenizi tavsiye ederim. Isıyı fan ile dağıtan fırınlar bu kurabiyelerde çok daha güzel sonuç veriyor. Kurabiyeleriniz ve fırında pişirdiğiniz diğer tarifler düzgün sonuç vermiyorsa, sıcaklığı kontrol etmek için bir fırın termometresi almanızı öneririm. Fırınınız aşırı sıcak veya soğuk olursa kurabiyeleriniz olması gerektiği kadar iyi çıkmaz.
Kurabiyelerim Neden Yeterince Düzleşmedi?
Kurabiyeleriniz yeterince düzleşmediyse, yanlış gitmiş olabilecek birkaç şey var. Şahsen bu benim başıma bunca yıldır hiç gelmedi, o yüzden bu yazacağım çözümler aslında bildiklerimden yola çıkarak oluşturduğum tahminler…
Malzemeler / kurabiye hamuru çok soğuktu.
Soğuk hamur oda sıcaklığında olduğu kadar fazla yayılmaz. Yayılmak için daha çok zamana ihtiyaç duyar.
Yanlışlıkla çok fazla un kullandınız.
Eğer ölçü kabı kullanıyorsanız kuru malzemeler için yapılmış bir ölçü kabı kullandığınızdan emin olun ve benim tavsiyem, unu ölçerken fazlalık kısmı atmak için bıçak kullanmayın. Bunun yerine, ölçüm kabını fazladan doldurun ve fazlalığın dökülmesi için kabınızı hafifçe sallayın.
Fırın sıcaklığı yanlış.
Fırınınızın sıcaklığını kontrol etmek için bir fırın termometresi kullanmanızı öneririm (45-50 tl’ye fırın termometreleri var), çünkü fırınların iç ısıları ile üzerlerinde görünen veya düğmesinden ayarlanan sıcaklık değerleri farklı olabiliyor.
Tereyağı / şeker karışımı tam olarak krema kıvamını almamış.
Tereyağı ve şekeri daha uzun süre karıştırmayı deneyin.
NEFİS DAMLA ÇİKOLATALI KURABİYE TARİFİ: MALZEMELER VE YERİNE KULLANILABİLECEK ÜRÜNLER
Değiştirilebileceğinizden emin olduğum tek malzeme içine karıştıracağınız ürünler. İsterseniz damla çikolata, isterseniz çikolata parçaları, fındık parçaları, karamel parçaları veya draje şekerler kullanabilirsiniz. Bu tarifte başka hiçbir şeyi değiştirmeyin. Malzemeler zaten bulunması kolay malzemeler. Eğer başka herhangi bir şeyi değiştirirseniz fırından ne çıkacağını garanti edemem! 😀 Aşağıda genel olarak kullandığım malzemeler hakkında birkaç notu sizinle paylaşacağım. Belki size de yardımı olabilir.
Tereyağı:
Bu kurabiyeleri yapmak için tuzsuz tereyağı kullanıyorum. Ama tuzlu terayağı kullanırsanız tarifin malzemeleri arasında geçen tuzu tamamen çıkarmayı düşünebilirsiniz. Ama ben tuzsuz tereyağı kullanmanızı öneririm çünkü terayağlarının tuz oranı birbirinden farklı oluyor. Dengelemekte zorlanabilirsiniz.
Beyaz şeker:
 Bu damla çikolatalı kurabiye tarifini yaparken ve diğer tüm tariflerimde her zaman %100 pancar şekeri kullanmaya özen gösteriyorum. Siz de aldığınız ürünlerin üzerini mutlaka okuyun ve %100 pancar şekeri ibaresini gördüğünüzden emin olun.
Esmer şeker:
 Benim damak tadıma göre en iyi sonuçlar içinde çok fazla melas olmayan orta-açık renkli esmer şeker ile alınıyor ama bu konuda seçim sizin kendi damak tadınıza kalmış.
Un:
  Ben bu çikolatalı kurabiyeleri yapmak için çok amaçlı un kullanıyorum.
Deniz tuzu:
Yemeklerimi, kurabiyelerimi, böreklerimi, çöreklerimi, her şeyimi her zaman sadece saf deniz tuzu ile pişiririm. Deniz tuzu sofra tuzundan (iyotlu) farklıdır, bu yüzden deniz tuzu dışında bir tuz kullanırsanız, tarifi önce 1/2 çay kaşığı ile test etmenizi ve ardından zevkinize göre ayarlamanızı tavsiye ederim.
Damla çikolata / çikolata parçacıkları:
Fotoğraflardan da görebileceğiniz gibi, ben hem çikolata parçacıkları hem de damla çikolata kullandım. Hatta hem bitter çikolata hem de sütlü çikolata kullandım çünkü çikolatanın her türlüsüne bayılıyorum. Hatta bir partiye de draje çikolata ekledim. Evde çikolata namına başka bir şey bulsam onu da ekleyecektim. 😀 Kısaca, 2 su bardağı kullandığınız sürece ne kullandığınız önemli değil!
EĞER BU TARİFİ DENERSENİZ ORTAYA NE ÇIKTIĞINI LÜTFEN BENİMLE PAYLAŞIN. TARİFLERİMİN BAŞKA ELLERDE HAZIRLANDIĞINI GÖRMEYİ GERÇEKTEN ÇOK SEVİYORUM! 🙂 TARİFİN AŞAĞISINDAKİ DEĞERLENDİRME KUTUSUNDAN RESİMLERİNİZİ VE DÜŞÜNCELERİNİZİ BANA GÖNDERİRSENİZ ÇOK SEVİNİRİM! 🙂 AYRICA BİZİ YOUTUBE, INSTAGRAM, FACEBOK VE PINTEREST ÜZERİNDEN TAKİP EDEBİLİRSİNİZ…
Hiç unutmamak gerek, hayat bir dakikada değişecek kadar belirsiz. Kurabiye yap, sevdiklerinle paylaş. Kısaca benim yaşam prensibim bu! 🙂
Damla Çikolatalı Yumuşak Kurabiye Tarifi ve Videosu Aşağıda
0 ortalama / 0 oy
Hazırlama Süresi 10 dk
Pişirme Süresi 8 dk
Toplam Süre 18 dk
Kategori Hamur İşi Tarifleri, Kurabiye Tarifleri, Özel Gün & Davetler
Mutfak Amerikan Mutfağı
Porsiyon 24
Kalori 263 kcal

Malzemeler
  

 • 1 su bardağı Tereyağı (yumuşatılmış)
 • 1 su bardağı beyaz Toz şeker
 • 1 su bardağı Esmer şeker
 • 2 çay kaşığı Vanilya
 • 2 büyük Yumurta
 • 3 su bardağı çok amaçlı Un
 • 1 çay kaşığı Karbonat
 • ½ (yarım) çay kaşığı Kabartma tozu
 • 1 çay kaşığı deniz tuzu
 • 2 su bardağı Damla çikolata ( (veya kırılmış / doğranmış çikolata))

Yapılışı
 

 • Fırını önceden 190 C’ye ısıtın. Fırın tepsisine fırın kağıdı serin ve bir kenara koyun.
 • Ayrı bir kapta un, kabartma tozu, tuz ve karbonatı karıştırın. Bir kenara koyun.
 • Tereyağı, beyaz şeker ve esmer şekeri krema kıvamına gelene kadar karıştırın.
 • Yumurta ve vanilyayı köpüğümsü bir kıvam alana kadar çırpın.
 • Kuru malzemeleri birbirleriyle iyice karıştırın.
 • Damla çikolatayı ekleyin ve iyice karıştırın.
 • 2 kaşık yardımıyla hamuru ceviz büyüklüğünde toplar haline getirin (dondurma kaşığınız varsa bu adımda onu da kullanabilirsiniz). Hamur toplarını fırın kağıdı serili olan fırın tepsisine aralıklı şekilde dizin. Topların birbirine çok yakın olmamasına dikkat edin, çünkü pişerken yayılacaklar.
 • Önceden ısıtılmış fırında yaklaşık 8-10 dakika pişirin. HAFİFÇE kahverengileşmeye başladıklarında kurabiyeleri fırından çıkarın.
 • Soğutma teline almadan önce fırın tepsisinde 2 dakika bekletin.
  • Kurabiyeleri fırından çıkardığınızda hala hamursu görünecekler. İşte bu kurabiyelerin sırrı tam da burada! Lütfen ama lütfen bu kurabiyeleri fazla pişirmeyin.
  • **Tereyağı. Bu kurabiyeleri yapmak için tuzsuz tereyağı kullanıyorum. Ama tuzlu terayağı kullanırsanız tarifin malzemeleri arasında geçen tuzu tamamen çıkarmayı düşünebilirsiniz. Ama ben tuzsuz tereyağı kullanmanızı öneririm çünkü terayağlarının tuz oranı birbirinden farklı oluyor. Dengelemekte zorlanabilirsiniz.
  • *** Eğer tuz konusunda endişeleriniz varsa 1/2 çay kaşığı tuz ile başlayın ve zevkinize göre ayarlayın.
  • ** Besin değerleri, 24 büyük kurabiye çıkaran bu tarife göre hesaplandı. 

Video

Besin Değeri

Kalori: 263kcal
Etiket Çikolatalı tatlılar, Kurabiye tarifi, Özel Gün Tarifleri
Facebook’ta paylaş

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın