Kıymalı Biber Dolması Yapımı

Seher AydınalpSeher Aydınalp
Bu tarifini size vereceğim kıymalı biber dolmasına bayılacaksınız. Gerek içinin nefis tadı gerekse biberinin yumuşaklığı misafirlerinizin ve sizin aklınıza takılacak.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 30 dk
Pişirme Süresi 40 dk
Toplam Süre 1 sa 10 dk
Porsiyon 5
Kalori 172 kcal

Malzemeler
  

Şefin Püf Noktaları

Biber Dolması Yapmanın Püf Noktaları

  • Biberlerin içini doldurmadan önce parmağınızı tuza dokundurup biberin içine sürerseniz içi gibi biberin de tuzu tam kıvamında olur.

Nasıl yapılır
 

  • Merhaba arkadaşlar öncelikle kıymalı biber dolmamızı yapmadan önce kıymaları orta pişmiş olacak şekilde tavaya koyalım.
  • Sonrasında biberlerimizi yıkayıp saplarını baş parmağımız yardımı ile açalım. İsterseniz bıçak vb gereçler de kullanabilirsiniz . Biberlerimiz hazır olduktan sonra parmağımızın ucunu tuza batırıp biberlerin içine teker teker sürelim ki biberimiz tuzsuz olmasın.
  • Sonrasında büyükçe bir tencereye yağımızı koyup küçük doğranmış soğanlarımızı kavrulması için tencereye koyalım. Pembeleştiğini gördükten sonra salçamızı koyup pirinçlerimizi ilave edelim.
  • İyice kavuralım sonrasında üzerini geçecek kadar su koyalım. Dere otunu maydanozu ve önceden pişirdiğimiz kıymayı da tencereye ekleyelim.
  • En son tuzunu koyup kapağını kapatalım. Sonrasında suyunu çekene kadar bekleyelim.
  • Suyunu çeken içimizi ocaktan alalım ve bir kaşık yardımı ile içini tuzladığımız biberlerinize dolduralım. Dilerseniz domates ile dilerseniz biberlerin sapını kapak yaparak kapatalım.
  • Sonrasında biberlerin bir tencereye alıp üzerine yarısına kadar salçalı su yapıp dökelim kapağını kapatıp pişmesini bekleyelim. Bu nefis ve kolay biber dolamasını yapıp yiyeceklere şimdiden afiyet olsun.

KALORİ ve BESİN DEĞERLERİ

Porsiyon: 100gKalori: 172kcal

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Seher Aydınalp
Seher Aydınalp
1999 da Çorum da dünyaya geldim şu anda Bolu'da yaşıyorum

Benzer Tarifler