Beyaz Peynir Cicirya Tarifi

NiluferNilufer
Size bugün Rumlara özgü bir hamur işi olan cicirya yemeğinin tarifini vereceğim. Ev yapımı bu yöresel tarif biraz pizzayı andırıyor ama biraz farklı.

Cicirya Nedir?

Cicirya Rumlara özgü bir çeşit peynirli pizza. Özel mayalı hamur hazırlandıktan sonra üstüne keçi peyniri, nane, kekik ve sütten oluşan harcı konup fırına atılıyor. Vişinada ve yanında sunulan kuşburnu kurabiyesi yine adaya özgü eski tatlardan.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 30 dk
Pişirme Süresi 25 dk
Toplam Süre 55 dk
Porsiyon 4
Kalori 210 kcal

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • Unu karıştırma kabına koyup ortasını havuz gibi açın. Tuz ve zeytinyağı ve su ekleyerek yoğurun.
  • 50 ml. ılık suda mayayı eritip hamura ekleyin ve tekrar yoğurun. Nemli temiz bir bez veya kağıt havlu ile üstünü örtüp oda sıcaklığında mayalanmaya bırakın.
  • Beyaz peyniri ezin. Oda sıcaklığındaki tereyağı, yumurtayı ve naneyi ekleyip karıştırın.
  • Mayalanan hamuru ceviz büyüklüğünde parçalara ayırıp unlu bir yüzeyde açın.
  • Ortalarına hazırladığınız içi yayıp kenarlarını kıvırın ve yağlı kağıt yaydığınız fırın tepsisine aralıklı olarak dizin.
  • Yumurta sarılarını çırpıp fırça yardımıyla kenarlarına sürün ve önceden 200°C’de ısıttığınız fırında 20-25 dakika kadar pişirin. Sıcak olarak servis yapın.

KALORİ ve BESİN DEĞERLERİ

Kalori: 210kcal

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Nilufer
Nilufer
Ben Nilüfer 27 yaşındayım. Eskiden nefisyemektarifleri.com sitesinde yazarlık yapıyordum ama orda bedava tarif giriyorduk "keriz gibi neden adamlara bedava çalışim artık kendime çalişim" dedim ve her tarife para veren 1001yemektarifi sitesini bir arkadaştan öğrendim. Aslında sadece yemek yapmayı ve yemeyi sevdiğimi söylemem yeter. Bir de farklı tarifleri yapıp tatmak hoşuma gidiyor. Artık herkes gibi tarifimi yaparım, aldığım parama bakarım....

Benzer Tarifler