Domatesli Diyet Börek Tarifi

Alichef'sAlichef’s
Ahaliye ıspanaklı klasik usul, bendenize az yağlı, domatesli yulaflı börek…Lezzeti, kıvamı yerinde. Ayran eşliğinde yemekten hiç pişman olmadığım, öğün fark etmeksizin tükettiğim aperatif.
Tarif Defterine Ekle

TARİFLE İLGİLİ ÖZEL NOTLARIM

Hazırlama Süresi 25 dk
Pişirme Süresi 35 dk
Toplam Süre 1 sa

Malzemeler
  

Nasıl yapılır
 

  • Derin bir kabın içerisine yumurtaları kırın. Zeytinyağını ve yoğurdu ilave edip, tel çırpıcınız ile çırpmaya başlayın.
  • Kasenizin içine karbonatı boşaltın. İçerisine bir iki damla limon suyu sıkarak karıştırın.
  • Daha sonra çırptığınız karışıma bunu ilave edin. Yulaf ununuzu kontrollü bir şekilde dökerek karışıma iyice yedirin.
  • Domates ve biberlerinizi doğrama tahtasında küp küp doğrayın.
  • Yedirmiş olduğunuz diyet börek karışımınıza beyaz peynirinizi ufalayın, doğradığınız diğer malzemeleri de ilave edip tekrar karıştırın.
  • Parşömen kağıdı serili fırın tepsisine dökün. Önceden ısıtılmış 175 derecelik fırında pişmeye bırakın.

YORUM YAZ

Tarif Puanı
Lütfen yorumunuzu yazın!
Buraya adınızı yazın

Alichef's
Alichef's
Ali Can Kahyaoğlu. Aile ve Arkadaşlarım Ali diye hitap ederler bana. 1991 Sakarya Doğumluyum. 4 yılı aşkın bir süredir Antalya’nın en sakin, en güzel, mavi ile bir arada olan Kekova Üçağız bölgesinde yaşıyorum. Gastronomi sektöründe yer almaktayım. Çocukluğumun yazlarının geçtiği, hayalini kurduğum yerde 2018 yılında Boynuz Ağacı adını verdiğim butik kafemi açtım. Onun dışında kariyerime çeşitli bilgiler katmak amacıyla İstanbul’da çeşitli eğitimlere katılıyorum, bir yandan da yazılar yazıyorum. İlk kitabımı Okan Üniversitesinde Gastronomi Anabilim dalında yüksek lisans yaparken kendi memleketimin topraklarından bir şeyler yapmak istediğimden “Sakarya Yemek Kültürünün İncelenmesi ve Yemek Tariflerinin Tespiti Üzerine Araştırma” isimli tez çalışmamı Gece Kitaplığı yayınevi ışığında çıkarmış bulundum. 2014’te Chef’s Culinary Academy’de profesyonel aşçılık eğitimi aldığım zamanlarda aklımda yer edinen keçiboynuzu hakkında bu yıl içerisinde Gece Kitaplığı ile beraber Türk Mutfağında Keçiboynuzundan Üretilen Gıdalar isimli kitabımı siz okur severler için yayınladım.

Benzer Tarifler